ساعت: ۱۸:۰۳ منتشر شده در مورخ: خرداد ۲۳ام, ۱۳۹۵ شناسه خبر: 5930
خسرو معتضد:
کارشناس مسائل تاریخ گفت: دشمنی عربستانی‌ها با ما به زمان شاه‌عباس برمی‌گردد و آن‌ها از آن دوران با ایران اسلامی دشمن بودند.

به گزاش پیام جغتای، خسرو معتضد امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شرق استان تهران، در واکنش به عدم اعزام زائران ایرانی به حج در سال ۹۵ اظهار داشت: این اقدامات عربستانی‌ها در قبال ایران، پیشینه تاریخی دارد.

کارشناس مسائل تاریخی کشورمان افزود: در زمان شاه‌عباس هم بنا به دلایلی رابطه ما قطع شد و ۱۰ سال ایرانی‌ها به حج نرفتند.

معتضد با تأکید بر اینکه در زمان محمدرضا شاه هم یک حاجی ایرانی را کشتند، تصریح کرد: ایرانیان هم در آن دوران غیرت به خرج دادند و پنج سال به حج نرفتند، بهترین کار تحریم حج با فتوای مراجع تقلید مانند حضرات آیات نوری‌همدانی و مکارم‌شیرازی در کنار مسؤولان کشور بود.

این کارشناس مسائل تاریخی با اشاره به اینکه ثواب اخروی به‌جای سفر حج باید در رفتن به زیارت امام رضا(ع) تعریف شود، اضافه کرد: ۹۹۹ نفر از علمای دوران شاه‌عباس در زمان تحریم حج، زیارت امام رضا(ع) را هم‌ردیف با سفر حج برشمردند.

معتضد با بیان این نکته که با کشته شدن ۴۵۰ نفر و تعرض پلیس سعودی به دو جوان ایرانی متأسفانه وزارت امور خارجه در این رابطه کم‌کاری کرد، اظهار داشت: باید تور سیاحتی و زیارتی برای حاجیان گذاشته شود که به بهترین هتل‌ها بروند و مدتی بمانند و میهمان آستان قدس و استان‌های خراسان رضوی، فارس و قم باشند.

کارشناس مسائل تاریخی کشورمان با تأکید بر اینکه خارجی‌ها در طول قرون عاشق زیارت بارگاه ملکوتی امام رضا(ع)، شاه‌چراغ(ع) و حضرت معصومه(س) بودند، تصریح کرد: هتل‌هایی در مشهد است که دست‌کمی از هتل‌های اروپا ندارد.

معتضد تأکید کرد: تاریخ دریانوردی و نیروی دریایی در ایران کتابی است که بنده نوشته‌ام و جلد دوم آن چاپ شده است و در آن آمده، سربازان پرتغالی حجاج را در اقیانوس هند کشتند و یک کشتی را با هزار نفر آتش زدند و علما در آن دوران حج را تحریم کردند.

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

شما هم دیدگاهی برای این مطلب ارسال کنید