۱۲:۴۸:۱۹ - شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۶
غیرتی که بر باد رفت
حاج صفی و شجاعی راه را اشتباه رفتند، چشمشان را به خیلی از مولفه های مهم ملی، انسانی و شرعی بستند و در دوراهی تاریخی و راهبردی دوران توپ زنی خود غیرتشان را به باد دادند.

به گزارش پیام جغتای، حرکت ناشیانه مسعود شجاعی و احسان حاج صفی لیژیونرهای فوتبال کشورمان در تیم فوتبال پانیونیوس یونان با حضور در سرزمین های اشغالی و دیدار با تیم باشگاهی رژیم اشغال گر قدس، اتفاقی بود که می توان به ابعاد گوناگون آن پرداخت مورد تحلیل قرار داد.

اول از منظر قوانین ملی؛

این اقدام بازیکنان ملی پوش فوتبال از منظر قوانین ملی کشورمان تخلف محسوب می شود و برای فرد تردد کنده به سرزمین های اشغالی مجازات مشخص در نظر گرفته شده است.

دوم از منظر قوانین باشگاه پانیونیوس یونان؛

بازکنانی که با یک باشگاه خارجی قرارداد منعقد میکنند باید از قوانین آن پیروی کنند، و برحسب تشخیص مسولان آن باشگاه باید در ترکیب تیم خود در هر رقابتی شرکت کنند و عدم حضور آنها در یک رقابت می تواند با محرومیت هایی همراه باشد، تاکید میکنم: فقط یک محرومیت.

سوم از منظر وجدان انسانی؛

مسعود شجاعی و احسان حاج صفی دو فوتبالیست ایرانی هستند، و تولد و بلوغ آنها در محدوده جغرافیایی جمهوری اسلامی اتفاق افتاده و مطمعنا بر همین اساس با آنچه که به عنوان خط قرمز های انسانی و وجدانی در میان آحاد جامعه مطرح می شود آشنا بوده و نمی توان گفت: که از مقوله مهم حمایت از مظلومان فلسطین بی اطلاع بوده و به گوششان نخورده است.

بنابراین انتظار عدم حضور در برابر این تیم و بازی نکردن در این رقابت، انتظار زیادی از یک ایرانی مسلمان نیست و باید به آن پرداخته شود و این دو بازیکن از این منظر مورد مطالبه افکار عمومی قرار گیرند و برای قصور خود پاسخگو باشند.

دو لژیونر فوتبال ایران در صورت انصراف از حضور در این رقابت با محرومیت هایی روبروی می شدند که در سیاه ترین حالت آن اخراج از این باشگاه و اتمام قرارداد آنها قبل از موعد بود، اما در ازای آن چه که از دست می دادند، دستاوردهایی به مراتب بزرگتری با با ابعاد ملی به بار می آورد.

حاج صفی و شجاعی راه را اشتباه رفتند، چشمشان را به خیلی از مولفه های مهم ملی، انسانی و شرعی بستند و در دوراهی تاریخی و راهبردی دوران توپ زنی خود غیرتشان را به باد دادند.

چهارم، از منظر صهیونیستها

شادی و سرخوشی صهیونیست های ناجوانمرد در حین و بعد از این رقابت، نه از نتیجه و جریان بازی، بلکه از حرکت نابخردانه دو بازیکن ایرانی تیم حریف بود، چرا که آنها جدای از کسب نتیجه مطلوب در این دیدار، شاهد شکسته شدن قبح رقابت ورزشکاران ایرانی با فرزندان صهیونیست های غاصب بودند.

واضح است که اسرائیلی ها برای خروج از انزوای سنگین حاکم بر این رژیم، از حرکتی در این راستا استقبال می کنند و حتی حاضرند در مرتبه بالاترین مقام رسمی خود با پیام های تبریک و توئیترهای چپ و راست از خجالت دو بازیکن ایرانی درآیند.

پنجم، جمع بندی

کار از اما و اگر گذشته است، شجاعی و حاج صفی در آزمون مهم دوران به اصطلاح حرفه ای گری خود مردود شدند و نگاه خیلی از قهرمانان این عرصه را که به آنها و رفتار حرفه ای آنها دوخته مانده بود را بهت زده کردند.

اشتباه بزرگی مرتکب شدند، و چشم خود را به رفتار فوق ستاره هایی چون بوفون و کریس رونالدو بستند، و نام و نشان خود را در دنیای خاطرات فوتبالی مردم ایران و آزادیخواهان جهان کدر و کم رنگ کردند.

انتهای پیام/


پيشنهاد سردبير
ويژه نامه
تعداد شماره ها:
پیام جغتای پیام جغتای پیام جغتای پیام جغتای پیام جغتای پیام جغتای