۱۲:۵۲:۴۸ - یکشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۶
به بهانه کسب رتبه اول باشگاه کتابخوانی کشور/ «ابویسان»، روستایی که ساکنانش عاشق کتاب هستند
ابویسان یکی از روستاهای شهرستان جغتای است که این روزها نام و آوازه اش به واسطه کسب رتبه اول کشوری در جام باشگاههای کتابخوانی کشور، بر سر زبانها افتاده است.

به گزارش پیام جغتای، نام روستای ابویسان و اهالی آن با کتاب و کتابخوانی گره خورده است و کمتر کسی را در میان ساکنان این روستا می توان یافت که علاقه ای به کتاب و کتابخوانی نداشته نباشد، پیر و جوان، زن و مرد، کودک و نوجوان و خلاصه اینکه از همه رده های سنی در لیست عضویت کتابخانه شهدای روستای ابویسان به چشم می خورد.

کتابخانه شهدای ابویسان، از سال ۱۳۵۸ تا امروز بهانه ای شده است برای پیوند نسل های مختلف از ساکنان این روستا و قلب های پر مهرشان را به هم گره زده است، چه آنها که ساکن روستا هستند و رزقشان از زراعت و دامداری تامین می شود و چه آنهایی که به دلایلی مختلف به کلانشهر ها مهاجرت کرده اند.

از روزهایی عبور کرده اند که فقط چند جلد کتاب داشته اند و اتاقی کوچک در جوار مسجد روستا را به نام کتابخانه نامگذاری کرده و در آن جمع می شدند، اتاقی که با قفسه هایی فلزی و کهنه و چند میز و صندلی میزبان اهالی این روستا بود.

ساده و بی آلایش، اما لبریز از زندگی و نشاط، شبیه رمان ها و قصه هایی که برای دهکده های رویایی نوشته شده است؛ هر کدام از اهالی حتما با کتابخانه روستا، با کتابهایش و با حال و هوای آن خاطراتی دارد.

شاید راز گرمای حیات بخش فضای کوچک این کتابخانه در لابلای صفحاتی نهفته باشد که شهدای روستای ابویسان در میانشان دستخط نوشته اند و از خود به یادگار گذاشته اند.

 

و به امروزی رسیده اند که مدعی هستند: مجهز ترین کتابخانه کشور را در اختیار دارند، البته با خون دل هایی که خورده اند و وقتی که پای عشق و علاقه خودشان گذاشته اند.

پیگیری ها و تلاش های اعضای شورا، دهیار و فعالان روستا در ایجاد فضای جدید کتابخانه شهدای ابویسان موثر بوده است وگرنه ابویسان نیز همانند خیل کثیری از روستاهای کشورمان هرگز این روزها را نمی دید و نام و نشانی از آن شنیده نمی شد.

 

در همین رابطه مجید ابویسانی عضو شورای اسلامی این روستا و همچنین فعال فرهنگی که گفته می شود در کنار خانم زینب ابویسانی بیشترین وقت را برای اداره کتابخانه و تجهیز آن گذاشته است، به خبرنگار ما گفت: حدود ۳۰۰ نفر از جمعیت ۸۰۰ نفری ابویسان در کتابخانه عضو هستند و روزانه از خدمات آن بهره می برند.

وی افزود: کتابخانه شهدای ابویسان از سال ۱۳۵۸ فعالیت خود را در اتاقی در جوار مسجد روستا شروع کرده و با بهره برداری از ساختمان جدید آن در سال جاری، استقبال مردم از کتاب و کتاخوانی افزایش چشمگیری داشته است.

ابویسانی یادآور شد: کتابخانه شهدای ابویسان ۱۱ هزار جلد کتاب دارد که به مرور در این ۳۸ سال جمع آوری شده است و نام و آوازه این روستا را تا وزارت خانه فرهنگ و ارشاد کشور نیز کشانده است.

عضو شورای اسلامی روستای ابویسان با ابراز خرسندی از کسب عنوان نخست کشوری توسط اعضای باشگاه کتابخوانی این روستا، خاطرنشان کرد: با تلاش ۱۲ عضو این باشگاه، و دعای خیر مردم روستا موفق به کسب عنوان نخست کشوری از بین ۵ هزار باشگاهی شدیم که از تمام نقاط کشور حضور داشتند و به همین مناسبت هفته قبل در تهران و توسط وزیر ارشاد مورد تقدیر قرار گرفتیم.

یادآور می شود: حضور اعضای کتابخانه شهدای روستای ابویسان در جام باشگاههای کتابخوانی کودک و نوجوان کشور، زمینه افزایش توجه ها به این کتابخانه روستایی شده و چهره های شاخص نویسندگی کشور همچون داوود امیریان را به این روستا کشاند.

زینب ابویسانی دیگر فعال فرهنگی این روستا و مدیر کتابخانه شهدای ابویسان نیز در ادامه با ابراز خرسندی از کسب مقام اول کشوری اظهار داشت: همت بلند مردم این روستا و خودباوری اهالی آن در کنار توکل به خدا، زمینه رشد فزاینده فرهنگ کتابخوانی را در این روستا فراهم نموده است.

انتهای پیام/

  1. جغتایی   بهمن ۷, ۱۳۹۶  

    بسیار بسیار عالیست.برای همه شما عزیزان آرزوی توفیق روز افزون داریم.


پيشنهاد سردبير
ويژه نامه
تعداد شماره ها:
پیام جغتای پیام جغتای پیام جغتای پیام جغتای پیام جغتای پیام جغتای