۱۳:۰۶:۱۶ - چهارشنبه ۴ مرداد ۱۳۹۶
یادداشت/
برجام زیر دست و پای مادر تحریم ها لگد مال شد
جزییات تحریمهای جدید آمریکا شامل اعمال محدودیت های تجاری، اقتصادی و سیاسی علیه برخی نهادها، شخصیت ها در کشورمان می شود و عملا در حال لگد مال کردن برجام می باشد.

به گزارش پیام جغتای، شب گذشته مجلس نمایندگان آمریکا در شرایطی تحریم های بی سابقه و سنگین موسوم به مادر تحریم ها را علیه کشورمان به تصویب رساند که پایبندی ایران به تعهدات برجام توسط نهادهای بی نالمللی و ۱+۵ مورد تایید قرار گرفته است.

این طرح تحریمی که در مجلس نمایندگان آمریکا با ۴۱۹ رای موافق و ۳ رای مخالف به تصویب رسیده است، شامل تحریم‌های جامعی علیه ایران، روسیه و کره‌شمالی می شود و در صورت تصویب در سنای آمریکا به کاخ سفید فرستاده خواهد شد.

جزییات این تحریم شامل اعمال محدودیت های تجاری، اقتصادی و سیاسی علیه برخی نهادها، شخصیت ها در کشورمان می شود و عملا در حال لگد مال کردن برجام و نقض آشکار آن می باشد.

بی شک این طرح تحریمی بی سابقه در حال پیاده کردن سناریویی شبیه به برنامه هسته ای برای ضربه زدن به توان غیر قابل انکار موشکی کشورمان هست تا در بلند مدت به نسخه شبیه برجام برای برنامه موشکی کشورمان دست یابد و از این طریق جمهوری اسلامی را از یکی از وزنه های سنگین اقتدار ساز خود محروم کند.

بر همین اساس و در صورت عقب نشینی مسولان رده بالای کشورمان شبیه رفتاری که در مساله برجام و برنامه هسته ای رخ داد، آمریکایی های به سراغ سایر توانمندی های فعال در کشورمان نظیر پتروشیمی، نیروگاهی، هوافضا، نانو و … نیز خواهند رفت تا بدون کمتری هزینه و شلیک حتی یک گلوله زیرساخت های راهبردی جمهوری اسلام ایران را زا بین ببرند.

آمریکایی ها در پیشبرد اهداف خود در برجام به خوبی عمل کرده و توانسته اند با بهره گیری از انفعال دستگاه دیپلماسی خارجی کشورمان نه تنها به تعهدات خود در برداشتن تحریم ها پایبند نباشند بلکه چندین بار با اعمال تحریم های جدید، محدودیت های بیشتری را علیه کشورمان بوجود بیاورند.

جریان داخلی کشورمان که بعد از انقلاب با خط مشی اعتماد به آمریکایی ها دائما در حال انتقاد به عملکرد نهادهای انقلابی بوده و تلاش خود را برای نزدیک شدن به شیطان بزرگ بیش از پیش گسترش داده، در بوجود آمدن برجام و سپس وضع تحریم های ناشی از عدم قاطعیت در برابر غربی ها سهم بسزایی دارد.

این جریان بعد از برجام و همزمان با وضع تحریم های جدید با جو سازی های رسانه ای و استفاده از الفاظی ساختگی و غیر واقعی نظیر روح و جسم برجام و همچنین دسته بندی اعضای ۱+۵ به دو گروه پایبند و غیر پایبند سعی در توجیه خسارات ناشی از اعتماد به غرب بوده است.

سردسته های تفکر لیبرالی همچنین امید خود برای عنایات یانکی ها در راستای کمک به آبادانی کشورمان را تا آخرین لحظه از دست نداده اند و در هر مرحله از پیشروی غربی ها، نه تنها مقابله به مثل نمی کنند بلکه با عقب نشینی های خود از مواضع قدرت باعث جری شدن دشمن غدار می شوند.

مسولان رده بالای دولت فعلی و همچنین چهره های سرشناس مذاکره کننده در برجام نباید سکوت خود را تا این حد از وقاحت دشمن حفظ می کردند، باید در برابر همان تحریم های اولیه بعد از برجام قد علم می کردند و از تعهدات خود در آن عقب می نشستند، اما هرگز به اقداماتی امید آفرین و مقتدرانه در این زمینه دست نزدند و تا امروز لبخند زدند و فشار ایمیلی آوردند.

ادامه این روند در برابرر طرح تحریمی جدید یانکی ها موسوم به مادر تحریمها راه را برای جمهوری اسلامی بسیار دشوارتر از گذشته خواهد کرد و از طرفی دشمن را نسبت به پیشبرد اهداف خود در راستای ضربه زدن به کشورمان امیدوارتر خواهد ساخت.

دولت و تیم مذاکره کننده و مخصوصا مجلس شورای اسلامی در اولین فرصت و قبل از عمق یافتن خسارات برجام، دست به کار بشوند و کاری بکنند تا دشمن از تحقق آنچه که برای ایران عزیز طراحی کرده است باز بماند و همچنین کام مردم از اقتدار و استقامت دولتمردان خود شیرین شود، چرا که افکار عمومی هم اکنون منتظر تحقق قول های مذاکره کنندگان هسته ای همانند ” واکنش متقابلانه و سریع دولت و یا بازگشت به نقطه قبل از برجام در زمانی کم” می باشد.

اسماعیل زمندی

انتهای پیام/


پيشنهاد سردبير
ويژه نامه
تعداد شماره ها:
پیام جغتای پیام جغتای پیام جغتای پیام جغتای پیام جغتای پیام جغتای